Erdem

İnsanların, yabancılaştığı nokta şu anda ben bu insanın , karakterine hiçte vakıf olamamışım , dediği andan itibaren başlar.

Sonra sorgular.

Sorgular devam eden bir paradoksa dönüşür.

Güven tam olarak nerede? Kime nasıl ‘güven’ duymamız gerektiğin yine ışık olacak olgu karakterine indirgenmiş bir bakış açısı ile mevcut. Ne kadar tanıyorum sorusu esasen önemli aydınlatmaların yapılacağı ipuçları.

Eski insanlar ne kadar şanslı idiler. ah yirmi birinci yüzyılın kahinlerinin bile çözemediği insancıkların elinde maşayız şimdilerde.

Aslında bütün olası gerçek ‘benlik’ sorunu. “BEN KİMİM SORUNSALI”

Kişi kendi iç dünyasının tertibini ehli bir bakış açısıyla irdelese, şayet çözülecek! Çözümün temelinde ‘erdemin’ yattığı şüphesiz aşikar. Erdemli insan : dürüst, güvenilir , sadakatli , bilgiye aç mahluk olmalı hiç şüphesiz..!

Kendimi eleştirmekle birlikte ben bu erdemli benliğin içinde ne kadar yokum ne kadar varım ki, bunun muhasebesini yapmakla psişik varoluşsal sancıların eşiğinden doğacak dimağ benliğine ukdeyim.

“Sorgula “yineleyen tekrarla, içimdeki müphem duygusundan kurtar beni!

Zorlandığımız , kaçtığımız nokta da yineleyen bir ‘benlik’ ve ‘benlik’ arayışı!

Uyanın ölümün kokusundan. Dünyayı zehir etmek , paylaşamamak neden?

Herkesin hüsranı ve herkesin yakındığı herkes olmak neden ? Yılmadınız mı hep kötüleri herkes yapmaktan?

ÖNCE KENDİ BENLİĞİMİZDEN BAŞLAYARAK TAMAMLAYIP, GÜZELLEŞTİRELİM DÜNYAMIZI..!

Sonrasında ilelebet yeşerecek insanlık. Erdemin madalyonu olsun bu haykırış. Öfkem başlı başına nezaketsiz, bencillikten yana ötekileştirmeyi ve tecrit etmeyi iyi bilen “ahlak bekçilerine. “O ahlak bekçileri yok mu! Her şeyin en iyisini bilen , dünyayı kendilerini şekillendirdiğini düşünen ve en güvenilir onlardır , sadakat timsalidirler …

Böyle değil efendiler. Ey efendiler, Hanımefendiler ve Beyefendiler- teyakkuzda olunuz ki bu zulüm eden insanların zulmüne sessiz kalmayın. Ve ahlakı amacı doğrusunda kullananlara biz zatî bu yakıştırmayı yapmayı da dünya etiğine bir borç bilirim. Ak ve kara diye bir şey yok nezdimde grilerde var. Aralardaki renkleri unutmamanız dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: